Naslovnica O projektu

O projektu

Projekt „Razvoj okvira za upravljanje ekološkom mrežom Natura 2000“ KK.06.5.2.03.0001 najveći je realizirani projekt osnaživanja sustava zaštite prirode u Hrvatskoj. Projektne aktivnosti su započele u rujnu 2017., a završile su 30. studenog 2023.

Osnovni cilj projekta bio je razvoj sveobuhvatnog okvira za upravljanje ekološkom mrežom Natura 2000 kroz izradu planova upravljanja područjima, praćenjem učinkovitosti uspostavljenih mjera očuvanja u ekosustavima kopnenih voda, izradom plana financiranja te jačanjem individualnih i organizacijskih kapaciteta za učinkovito upravljanje. Uspješnom provedbom ispunjen je i značajno premašen indikator specifičnog cilja operativnog programa tako što su izrađeni planovi upravljanja za više od 65 % (indikator minimalno 40% ) ekološke mreže Republike Hrvatske. Planovi upravljanja za 374 područja ekološke mreže dostupni su na web stranici Ministarstva.

Pored navedenoga u okviru projekta izrađen je i donesen Program financiranja ekološke mreže Natura 2000 (PAF), definirani su SMART ciljevi i mjere očuvanja za 7 grupa nedovoljno poznatih vrsta (6 vrsta kornjaša, 7 vrsta leptira, 2 vrste rakova, 36 vrsta riba, 9 skupina ptica, 1 vrstu dupina i 17 vrsta flore na 15 stanišnih tipova), donesene su mjere očuvanja slatkovodnih ekosustava te je izrađen Priručnik za provedbu mjera očuvanja i Terenski priručnik s detaljnim opisom načina izvođenja mjera, nadograđen je sustav Bioportala razvojem novih modula vezanih uz upravljanje područjima ekološke mreže i provedeno je istraživanje javnog mnijenja o zaštiti prirode i očuvanju bioraznolikosti u Republici Hrvatskoj. Provedena je i živopisna komunikacija prema široj javnosti o važnosti očuvanja ekološke mreže Natura 2000 i prirode općenito u okviru kampanje „Poslušaj glas prirode!“.

Korisnik projekta je bila Uprava za zaštitu prirode tadašnjeg Ministarstva gospodarstva i održivog razvoja, partner je bio Zavod za zaštitu okoliša i prirode istog ministarstva, dok su suradnici na projektu bile sve javne ustanove koje upravljaju zaštićenim područjima i područjima ekološke mreže u RH kao i Hrvatske vode.

Projekt je financiran u okviru Operativnog programa Konkurentnost i kohezija 2014. – 2020. i ukupna vrijednost mu je bila 186.497.150,36 kuna. 85 % sredstava osigurava EU kroz sredstva Kohezijskog fonda.

Poveznice:

Aktiviraj se!

Svaki građanin svojim djelovanjem može doprinijeti očuvanju prirodne bioraznolikosti u Hrvatskoj.

Saznaj kako

Poslušaj prirodu

Informiraj se važnosti očuvanja bioraznolikosti - bogatstva biljnih i životinjskih vrsta i staništa u kojima žive.

Saznaj kako

Profesionalci u akciji

Gospodarstvo u sinergiji s očuvanjem bioraznolikosti i prirodnih resursa je pravi put u održivu budućnost.

Saznaj kako

Što ima novo?

Usvojeni novi ciljevi zaštite prirode Republike Hrvatske usklađeni s Globalnim okvirom za bioraznolikost iz Kunminga i Montreala 04.06.2025.

Usvojeni novi ciljevi zaštite prirode Republike Hrvatske usklađeni s Globalnim okvirom za bioraznolikost iz Kunminga i Montreala

Pročitaj više
Proglašen je novi Posebni rezervat „Rt Stupišće“ na otoku Visu 02.05.2025.

Proglašen je novi Posebni rezervat „Rt Stupišće“ na otoku Visu

Pročitaj više
Tema ovogodišnjeg Međunarodnog dana bioraznolikosti je „Sklad s prirodom i održivi razvoj“ 29.04.2025.

Tema ovogodišnjeg Međunarodnog dana bioraznolikosti je „Sklad s prirodom i održivi razvoj“

Pročitaj više
Karte osjetljivosti prostora RH na razvoj solarnih (SE) i vjetroelektrana (VE) 05.02.2025.

Karte osjetljivosti prostora RH na razvoj solarnih (SE) i vjetroelektrana (VE)

Pročitaj više