O sektoru zaštite prirode
Tko u Hrvatskoj radi na zaštiti prirode?
Kako je očuvanje prirode jedna od najviših vrednota ustavnog poretka Republike Hrvatske, u Hrvatskoj, kao i u svim razvijenijim državama svijeta, zaštita prirode je dio javnog vladinog sektora. Nadležno ministarstvo je Ministarstvo gospodarstva i održivog razvoja unutar kojeg djeluje Uprava za zaštitu prirode koja obavlja centralizirane upravne poslove te je nosioc zakonskih i strateških prijedloga, kao i Zavod za zaštitu prirode i okoliša kao stručno-analitičko tijelo. Decentralizirane upravne poslove obavljaju nadležni upravni odjeli svih hrvatskih županija.
Upravljanje područjima zaštićenima u nacionalnim kategorijama, kao i područjima ekološke mreže, povjereno je javnim ustanovama osnovanim od strane Vlade RH (JU nacionalnih parkova i parkova prirode) odnosno jedinica područne (županijske javne ustanove) ili lokalne (javne ustanove gradova ili općina) samouprave.
Za inspekcijski nadzor u ovom sektoru nadležna je inspekcija zaštite prirode unutar Državnog inspektorata.
Pored institucija vladinog sektor, u zaštiti prirode djeluje i niz organizacija civilnog društva. Najaktivnije od njih okupljene su u Zeleni forum.
Dodatno, u obavljanju poslova zaštite prirode prisutan je i privatni sektor, s više desetaka pravnih osoba koje obavljaju različite stručne (konzultantske) poslove vezane uz očuvanje prirode.
Sektor zaštite prirode okuplja izrazito interdisciplinarnu grupu profesionalaca, najvećim dijelom prirodoslovnih i biotehničkih struka. Povezuje ih profesionalni interes i rad na očuvanju prirodnih vrijednosti Hrvatske. Jedinstvena baza profesionalaca u javnom i privatnom sektoru zaštite prirode ne postoji, no procjenjuje se da u ovom trenutku na poslovima očuvanja prirode u RH svakodnevno ne radi više od 600 osoba.